پس گرفتن هدایا در دوران نامزدی

ماده 1038 قانون مدنی می گوید : (( مفاد ماده قبل از حیث رجوع به قیمت در موردی که وصلت منظور در اثر فوت یکی از نامزدها بهم بخورد مجری نخواهد بود )) بنابراین دو ماده باید بین هدایائی که عین آنها موجود است و هدایائی که تلف شده است فرق گذاشت اگر عین هدایا موجود باشد ، دهنده ، در صورت بهم خوردن نامزدی ، می تواند آنها را استرداد کند ، چه می توان گفت : با بهم خوردن وصلت ، علت ( جهت ) هدیه از میان رفته و بجاست که هدیه به دهنده آن بازگردد اگر عین هدایا تلف شده باشد دو فرض می توان کرد : یا هدیه از چیزهایی بوده که عادتا" نگاهداشته نمی شود ،  یعنی از اشیاء مصرف شدنی بوده ، مانند شیرینی ، صابون ، عطر ، ادوکلن و یا از چیزهایی که بر حسب عادت نگاهداشته می شود ، مثل ساعت و پارچه . در مورد اول ، دهنده هدیه حق مطالبه قیمت نخواهد داشت ولی در مورد دوم مستحق بهای هدیه خواهد بود مگر در دو مورد :

1 _ موردی که هدیه بدون تقصیر گیرنده تلف شده باشد از آنجا که اصل عدم تقصیر گیرنده است ، اثبات تقصیر بر عهده هدیه دهنده است .

2 _ موردی که بهم خوردن نامزدی ناشی از فوت یکی از نامزدها باشد .

با وجود شرایط مذکور عین یا قیمت هدایائی که هر یک از نامزدها به طرف دیگر یا ابوین او برای وصلت منظور داده است ، طبق نص ماده 1037 ق م ، قابل مطالبه است . 

/ 36 نظر / 24 بازدید
نمایش نظرات قبلی
م.ت

بیاید به وبم برام دعا کنید....منتظرم[لبخند]

سمیرا موسوی

سلام وبلاگ خوبی فعال کردید موفق باشید

شادی

سلام. ممنون ا ز حضورتون.[گل]

عاشق

دوست خوبم موفق باشید

عاشق

زندگی را دوست دارم نه برای زندگی کردن برای عشق برای محبت و برای دوست داشتن

khodai

سلام... زندگی هنر نقاشی بدون پاک کن است,طوری زندگی کن که حسرت داشتن پاکن را نخوری.[گل][گل]

بهار

کجا رسم براین است:: که عاشق نشوی.... باغبان باشی و دلتنگ شقایق نشوی!!! سلااام. آپم... لطفا سر بزنید. سرافرازم می کنید. [لبخند]

عاشق

ممنون از لطفت شما[گل]

مرضیه

چه اطلاعات خوبی روی وبلاگتون میذارید. استفاده کردم [لبخند]

مریم

سلام سال نو ، به شما و خانواده محترمتون تبریک عرض میکنم.امیدوارم سالی همراه با خیر و برکت و سلامتی برای شما باشه[گل][گل][گل]